Eksamensplaner mm
Offentliggørelse af prøveplanen sker i 3 omgange. Omkring 1. maj offentliggøres datoerne for fag, der ikke udtrækkes, det vil sige alle hf-prøver og at-prøven på stx; den 11. maj offenliggøres alle skriftlige prøver og de mundtlige prøver, der afholdes før den 26 maj. Den 17. maj frigøres hele prøveplanen.
Prøvekalender for skoleåret 2011/12
Væsentlige regler ved prøver (bemærk at reglerne gælder uanset om det er afsluttende prøve eller årsprøve!)
-
Ring straks til skolen (45572321), hvis du bliver syg til en prøve. Skaf en lægeattest og informer skolen om, hvornår du forventer, at kunne deltage i prøver igen.
-
Mød i god til tid til alle prøver. Mindst 30 minutter før til mundtlige prøver (dog ikke til første prøvetid kl. 8:00) og mindst 15 minutter før til skriftlige prøver (før hvis du skal opstille stationær computer, mm).
-
Kommer du for sent, betragtes du som udeblevet og har ikke krav på at deltage i prøven. Rektor kan dispensere, men vil normalt aldrig forlænge prøvetiden.
-
Generelt er al kommunikaltion med omverden (udveksling af oplysninger både direkte og virtuelt) forbudt. I øvrigt er alle hjælpemidler tilladte med mindre, der er nævnt begrænsninger i det enkelte fags læreplan (tal med jeres faglærere før prøven og se i læreplanerne).
-
Snyd medfører bortvisning fra eksamen. Bemærk at både den der måtte modtage og give hjælp bortvises.
-
Forstyrrende adfærd kan medføre bortvisning.
-
Tjek løbende Lectio. Alle beskeder/ændringer vedrørende prøver tidligere end 3 dage før prøven offentliggøres kun via Lectio, og du har selv ansvaret for holde dig informeret.
-
Hvis du anvender din egen pc til prøverne, skal du være opmærksom på, at skolen ikke kan forventes at afhjælpe specifikke problemer eller låne dig en anden computer til erstatning. Hovedreglen er, at du må anvende pen og papir, hvis din computer ikke virker eller ikke kan producere en fil, som kan udskrives på skolens printere. Hvis du ikke har afprøvet dit computerudstyr under en terminsprøve, bør du kontakte datavejlederne for at sikre dig, at udstyret kan fungere under prøverne.
Skriftlige prøver
-
Prøven er begyndt (krav om total ro), når uddelingen af opgaver er påbegyndt
-
Aflever kun det du ønsker skal bedømmes (kladde eksisterer ikke). Ark til bedømmelse lægges altid i de udleverede omslag. Husk at sætte sidetal og skrive navn på alle ark, du ønsker bedømt. På omslagets forside skal du sætte din underskrift, idet du hermed kvittere for, at alt er dit eget produkt. Hvis denne underskrift mangler, må du vente med at modtage en karakter, til det er sket.
-
Når du har afleveret din opgave, uanset om det er før eller ved prøvetidens afslutning, skal du blive siddende på din plads uden at kontakte andre elever indtil prøvevagterne giver signal til, at du kan gå.
-
Det er ikke muligt at gå ud for at ryge under prøverne.
-
Det er kun tilladt at høre musik under prøverne, hvis alle hjælpemidler er tilladte og ingen andre generes af det.
-
Afleverer via usb-stik til udprintning, skal det ske mere end 15 minutter før afleveringsfrist.
Mundtlige eksamen
-
Prøven er begyndt, når du har trukket dit eksamensspørgsmål.
-
Husk at du selv har ansvaret for at medbringe alle hjælpemidler. Tal med din faglærer og/eller se under de aktuelle læreplaner om der er begrænsninger til forberedelsen og/eller eksaminationen.
-
Bemærk at der kan være krav om at opgaver/rapporter, synopser, mv, skal udarbejdes før prøven til brug under prøven. Det betyder, at de formelle krav til disse opgaver skal være opfyldt, da du ellers ikke kan blive eksamineret og vil blive bortvist fra prøven.
-
Ingen elev må bytte prøvetid. Evt. bytte af tider skal gå via gymnasiekontoret, og træder først i kraft, når de er registreret på Lectio.
-
Bemærk at nogle hold f.eks. idræt, drama og musik og andre hold med prøver, hvor eleverne er inddelt i grupper, kræver at alle evt. møder på samme tidspunkt. Disse tider dukker op på Lectio, når faglærerene har lavet den endelige plan for prøven.
Hvis du eller dine forældre har brug for at orientere jer i bekendtgørelser om fagene, eksamen, karakterer/beviser og klager, kan vi henvise til følgende links - men husk I altid er velkomne til at kontakte gymnasiekontoret direkte for information:
Når du ser på fagene og eksamen, skal du være opmærksom på, at 1g og 1hf hold læser efter den nye bekendtgørelse (nye læreplaner), mens 2g, 2hf og 3g kun gør det, hvis lærerne har ønsket det. Dog er det sådan, at 3.g: SA, BI, MA, Ma, AT, 2g: Ma og 2 hf: ks kun må læse efter den gamle bekendtgørelse.
Bekendtgørelsen for stx finder du her: https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=132647
Bekendtgørelsen for hf finder du her: https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=132649
Hvis du ønsker, at gå direkte til læreplanen, herunder eksamensbestemmelserne for et enkelt fag, sker det hurtigst ved at benytte følgende link (husk at vælge faget på det rigtige niveau (A, B, C) og uddannelse (stx eller hf))): http://www.uvm.dk/Uddannelse/Gymnasiale%20uddannelser/Fagenes%20sider.aspx
Regler for afvikling af eksamen, finder du her (eksamensbekendtgørelsen): https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=133219
Procedurer vedrørende klager over prøver (Første link: kap. 10 i eksamensbekendtgørelsen, Andet link: procedurer ved klager over skriftlige prøver):
-
-
|